Pingvinen Guld är för de barn som klarat simmärkena Baddaren Grön, Baddaren Blå, Baddaren Gul, Sköldpaddan, Bläckfisken och Pingvinen Silver, samt är redo att vistas i stora bassängen utan flythjälpmedel.
I denna grupp utökar vi våra kunskaper i vattnet och målsättningen är att barnet ska känna sig trygg på djupt vatten. Barnet ska kunna hoppa ner i vattnet från bassängens kant på djupa delen i stora bassängen. Vi fortsätter att träna på grunderna i de fyra olika simsätten för att sedan försöka simma 10 meter i magläge och 10 meter i ryggläge och flyta 10 sekunder eller mer, på djupt vatten. Leken är en viktig del i undervisningen. Barnet övar att vistas i vatten med kläder och livräddningsväst.
De simmärken vi har som mål är:
Pingvinen Guld: Barnet ska hoppa från kant, flyta minst 10 sekunder och simma 10 meter valfritt simsätt i magläge, samt simma 10 meter i ryggläge på djupt vatten.
Simsättsmärkena Fjärilsim/Ryggsim/Bröstsim/Crawl: Barnet kan simma 10 meter i simsättet.
Undervisningen sker i den stora undervisningsbassängen, lektionen är 35 min lång.